Apple OS X Yosemite ilk bakış Bu makale 687 kere okunmuştur.

Merhabalar arkadaşlar, uzun süredir işlerden kafamı kaldırıp bir şeyler yazamıyorum. Ama WWDC’den sonra yazma gereksinimi hissettim bundan sonra buraları boş bırakmayacağım diye söz vererek konuya giriyorum.

Apple geçtiğimiz günlerde WWDC geliştiriciler etkinliğinde ios 8 ve osx yosemite’yi tanıttı. Tanıtması ile birlikte beta sürümleri geliştiricilerin kullanımına sunuldu.

osx-10-10-yosemite-emrah-ozgilik

Bende yosemite’yi merak edip MacBook üzerine kurdum ve birkaç gündür kullanıyorum. Gözlemlediğim bir kaç değişikliği sizlerle paylaşmak istedim. Yosemite ios 7 arayüzü ile eşdeğer bir konuma gelmiş. Genel görünüm ve simgelerin şekli itibari ile daha düz (flat) bir yapıya kavuşmuş.

os+x+mavericks+yosemite+dock
Dock değişmiş arkaya buzlu cam görüntüsü verilerek masaüstü resminize uyum sağlayacak şekilde ayalanmış. Bu konuda bir kaç arkadaşımın tepkisi olumsuz oldu. Eski dock’un daha güzel durduğunu bunu sevmediğini ilettiler. Ne yalan söyleyeyim ilk başta benim de hoşuma gitmemişti ama kullandıkça alışıyor insan.

yosemite+bildirim+merkezi

 

Bildirim merkezi ios 7 gibi sekmelere ayrılmış ilk sekmede bugünün tarihini anımsatıcıdaki işlerinizi takvimdeki randevularınızı ve yarın hangi işleriniz olduğunu görebiliyorsunuz. Diğer sekme bildiğimiz osx bildirim sekmesi. Daha önce ekranımızı sola doğru itekleyerek açılan bildirim merkezi artık ekranımızı oynatmadan üstüne açılıyor.

yosemite+arama+yapma

 

Benim en çok sevdindiğim şey artık mac üzerinden iphone’umuza gelen çağrıları cevaplayabilmemiz. Biri telefondan sizi ararken siz telefonunuzu hiç oynamadan mac üzerinden cevaplayabilir konuşabilirsiniz.

yosemite-sms-atma

 

Sadece telefon cevaplayacağınızı düşünmek bile güzel iken artık mesajlarınızı da mac’iniz üzerinden cevaplayabilirsiniz. Gelen mesajlar mac’inize bildirim olarak düşüyor cevaplayabiliyor yeni mesaj oluşturabiliyorsunuz.

Handoff özelliği sayesinde mac’iniz ve iphone’niz arasında müthiş bir senkronizasyon oluşmakta. Safari ile girdiğiniz bir adresi telefonunuza aynında yansıtabilirsiniz. Ayrıca mac’inizde yazdığınız ve yarım kalan bir epostaya telefonuz üzerinden devam edebilirsiniz.

Ayrıca iCloud drive özelliği sayesinde artık tüm dosyalarımıza windows cihazlarda dahil olmak suretiyle ulaşabileceğiz. 5 Gb ücresiz alan veren iCloud drive 0,99 $ ‘a 20 GB 2,99 $ ‘a 200 GB a kadar alan vermekte.

Yosemite Spotlight

 

Spotlight değişmiş artık pencerimizin sağ üst kısmında çıkan spotlight artık ekranın ortasında arama çubuğu olarak çıkıyor. Ve yapılan arama ios 7 de olduğu gibi uygulamalar, kişiler ,eposta, klasör, web üzerinde aranıyor.

Son yazdığım bir kaç özellik beni mest etti diyebilirim. iOS 8 beta’yı daha kurmadığım için senkronizasyonları denemedim. Bir an önce deneyip deneyimlerimi tekrar yazmayı düşünüyorum.

OS X Yosemite sonbahar’da ücretsiz olarak kullanıcılara sunulacak. Kararlı sürümü çıkmadan kimsenin kurmasını önermem beta olması vesilesi ile bir çok bug bulunmakta. Kullandığım tüm programları çalıştırmasına rağmen kararlı değil normal olarak.

Yok arkadaş ben deneyeceğim diyen arkadaşlar OS X Yosemite’yi edinebilmesi için geliştirici hesabı olması gerekmekte (!) Tabi farklı yollar da mevcut internetti biraz karıştırırsanız bulabilirsiniz.

Sonuç olarak OS X Yosemite ‘in tasarımına göreceli olarak iyi yada kötü diyenler olacaktır tıpkı ios 7 ‘ye gösterilen tepkiler gibi. Ama cihazlar arası etkileşimine diyecek söz olmadığını söylemeliyim.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşçakalın.

 

Etiketler

İlk yorumu sen gönder.

Bir yorum bırakmak ister misin ?